81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
  • 0

    Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

Gliserin Nedir, Ne İşe Yarar?

Gliserin hakkında tüm bilinmeyenleri Gratis olarak sizler için derledik. Hemen gliserin blog içeriğimizi okuyabilirsiniz!


Organik bir bileşen olan gliserin kozmetikten gıdaya kadar uzanan geniş bir kullanım alanına sahiptir. Doğal olarak satıldığı gibi çeşitli ürünlerin içeriklerinde de gliserin sıklıkla karşımıza çıkar. Olağanüstü nemlendirme özelliği nedeniyle cilt bakım ürünlerinde yaygın şekilde kullanılır.

Gliserin Nedir?

Gliserin kozmetikte en sık kullanılan bileşenlerden biridir. Gliserol olarak da bilinen gliserin hayvansal ya da bitkisel yağlardan elde edilir. Berrak, kokusuz ve renksizdir. Bitkisel gliserin trigliserit açısından zengin olan soya, hurma ve Hindistan cevizi gibi yağların basınç altında ya da sodalı su gibi güçlü bir alkaliyle ısıtılmasıyla elde edilir.Gliserin Ne İşe Yarar?

Bitkisel gliserin, özellikle kozmetik endüstrisinde popüler olsa da daha pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Gliserin yağı sunduğu özellikler sayesinde farklı sektörlerde kendine kolayca yer bulur. Su tutucu olması en önemli özelliklerinden biridir. Pek çok ürün içeriğinin sabitlenmesinde yararlanılan gliserin suyla homojen bir karışım oluşturduğundan sabun başta olmak üzere çeşitli temizlik malzemelerinin üretiminde sıklıkla kullanılır.Gliserinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleriyle iltihaplara iyi gelen gliserin cilde faydaları ile bilinir. Pek çok doğal yağ gibi cilde ihtiyacı olan nemi sağlar. Doğal içeriği sayesinde cilde derinlemesine işleyerek cildin beslenmesine yardımcı olur. El ve ayak bölgesindeki sertlikleri ve nasırları yumuşatmak, topuk çatlaklarını gidermek gliserin yağı faydaları arasında sayılabilir. Gliserin ağız içinde oluşan yaralara iyi gelir ve iyileşme sürecini hızlandırır.


Uçuk virüsünden kaynaklanan cilt hasarlarının onarılmasında, tırnakların güçlendirilmesi ve daha parlak bir görünüm kazanmasında gliserinden faydalanılabilir. Aynı zamanda antiseptik özelliği sedef hastalığı ve egzamadan kaynaklanan yaraların iyileşmesine de katkıda bulunur. Bileşenleri arasında saf gliserin bulunan sabunlar, farklı kimyasallar içeren sabunlar gibi cildin kurumasına, kaşınmasına ve tahriş olmasına neden olmaz. Cildi son derece nazik bir şekilde temizler, cildin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur.


Gliserin yüze faydaları göz önünde bulundurularak farklı cilt tiplerine yönelik formüle edilen sabun ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Gliserin, cilt bakım rutininin önemli unsurlarından biri hâline gelen nemlendirici krem ve diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte cildi nemlendirir, ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılmasına yardımcı olur, cilde pürüzsüz bir görünüm ve ışıltı kazandırır.Gliserinin Saça Faydaları Nelerdir?

Etkili bir nemlendirici olan gliserin saça faydaları nedeniyle saç bakım rutininde en sık kullanılan bileşenler arasında yer alır. Nemi saça ve saç derisine çekerek cilt ve saç köklerinde meydana gelebilecek nem kaybının önlenmesi için etkili bir bariyer oluşturur. Ayrıca saç derisindeki kaşıntıların ve dökülmelerin önlenmesine yardımcı olarak saç sağlığına katkıda bulunur.Gliserin Kulak Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Gliserin damla kulak içindeki kirlerin temizlenmesine yarar. Kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan kulağın dıştan temizlenmesine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumlarda dış kulak yolunun tıkanmasına bağlı olarak duyma fonksiyonunda azalma ortaya çıkabilir.


Gliserin kulak damlası çoğunlukla orta kulak iltihabından kaynaklanan ağrının, şişliğin ve tıkanıklığın giderilmesi için kullanılır. Kulak kiri oluşumunun sürekli tekrarlaması hâlinde kullanımı doktor tarafından önerilebilir. Bu durumda doktorun ya da eczacının belirttiği şekilde uygulama yapmaya özen gösterilmelidir. Bilinçsiz ve rastgele bir kullanım kulak zarında ve kulak kanalındaki hassas ciltte tahriş oluşmasına neden olabilir.


Gliserin kulak damlası kullanılmadan önce eller yıkanır. Şişe birkaç dakika elde tutulur ve hafifçe ısıtılır. Uygulama yapılacak kulak yukarıda olacak şekilde yan yatılarak kulağın içine önerilen miktarda gliserin damla damlatılır. Gliserin kulak damlasının yalnızca kulaklarda kullanıma yönelik olarak üretildiği unutulmamalıdır.

Başa Dön