81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
  • 0

    Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

Sivilce & İzleri Nasıl Geçer?

Sivilceler belirgin hormon değişimlerinin etkisiyle ilk olarak ergenlik döneminde çıkmaya başlar ve hayatın farklı dönemlerinde yeniden kendini gösterir. Genellikle yüz bölgesinde görülen sivilce nasıl geçer diye merak eden okuyucularımız için “Yüzdeki sivilce nasıl geçer?” ve “sivilce izleri nasıl geçer?” sorularına yanıt vermeye çalıştık.


Sivilce yani akne ergenlik döneminden itibaren her yaş grubundaki kadında ve erkekte görülebildiği için yaygın cilt sorunları arasında yer alır. Akneler genellikle sebum üretiminin fazla olduğu bölgelerde, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelir. Zaman zaman kişinin görünümünden memnun olmayıp kendini sosyal hayattan soyutlamasına ve öz güven sorunları yaşamasına neden olabilir.


Sivilcelerin doğru bir şekilde tedavi edilmesi iz ve leke kalmaması için çok önemlidir. Sivilcelerin sıkılması ya da doğru bir şekilde tedavi edilmemesi halinde izler ve lekeler kalabilir. Sivilce lekelerinin giderilmesi için farklı yöntemler uygulanabilmekle birlikte temel gereksinimin sivilceli cilt bakımının ihmal edilmemesi olduğunun bilinmesi önemlidir.

Sivilceli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Sivilce sorunu yaşayan kişilerin unutmaması gereken en önemli nokta sivilcelerin sıkılmaması gerektiğidir. Sivilcelerin sıkılması yalnızca cilde zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda enfeksiyonun yayılması riskini artırarak sivilcenin iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir.


Cilt bakımı rutini sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olma aşamasında çok önemli bir rol üstlense de sivilceli ciltlerin farklı ihtiyaçları olduğu ve hassas bir bakım gerektirdiği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.


Cilt Temizliğini İhmal Etmeyin

Yaşanılan sivilce sorununun derecesi ne olursa olsun sorunla mücadelenin ilk ve en önemli adımı cilt temizliğidir. Düzenli ve etkili bir cilt temizliği yapılmadan akneyle mücadele edilmesi olası değildir. Bu aşamada kullanılan ürünlerin içeriklerine dikkat edilmelidir. Kullanılan ürünler ciltte tahrişe ve hassasiyete neden olmamalıdır. Sivilceli cilt tipine uygun bileşenler içermeyen ürünler kullanılırsa cildin kendini daha fazla kurutması ve sorunun giderilememesi riski vardır.


Sivilce oluşumuna yatkın bir cilt yapınız varsa günde iki kez, uygun özellikte ürünlerle cildinizi temizlemelisiniz. Akne temizleme amacıyla özel olarak formüle edilen ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Akne temizleyici özelliğe sahip yüz temizleme jelleri kullanılarak cilt derinlemesine ve hassas bir şekilde temizlenebilir. Neutrogena Sivilce Karşıtı SOS Sivilce Jeli, Neutrogena Sivilce Karşıtı Yağsız Yüz Temizleme Jeli ve Simple Nemlendirici Yüz Temizleme Jeli gibi ürünler ile akneli ciltler tahriş etmeden ideal bir bakıma kavuşabilir.


Cilt Tipinize Uygun Tonik Kullanın

Ciltteki kiri ve fazla yağı arındırmanın en etkili yollarından biri tonik kullanmaktır. Cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun tonik kullanmak cildin pH dengesinin korunması noktasında da önemli bir rol üstlenir. Cilt temizleyicilerin kalıntılarını da giderdiğinden gözenekleri arındırma işlevini yerine getirir.


Cildinizi Güneşin Zararlı Işınlarından Koruyun

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli kurallarından biri cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumaktır. Güneşin UVA ve UVB ışınları cilde önemli ölçüde zarar verdiği gibi cildin yıpranmasına ve yaşlanmasına neden olabilir. Bu durumun engellenmesi için her cilt tipinde her mevsim güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Daha hassas bir yapıda olması nedeniyle akneli ciltlerde güneş ışınlarına maruziyet konusunda daha dikkatli olunmalı ve dışarı çıkmadan önce mutlaka akneli ciltler için güneş kremi nazikçe cilde uygulanmalıdır.


Cildinizi Yeterince Nemlendirin

Sağlıklı bir cildin yeterli nemliliğe sahip olması gerekir. Cilde ihtiyacı olan nemlendirme sağlanmazsa cilt daha kuru bir hâl alır ve cilt bariyerinin zayıflamasına bağlı olarak enfeksiyonlara karşı daha savunmasız kalır. Akneli ciltler için nemlendirici kullanılarak akneli ciltlerin nem ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması mümkün olmaktadır.

Başa Dön