81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
  • 0

    Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

ASHWAGANDHA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Mucize bitki: Ashwagandha

Hint ginsengi, kış kirazı ya da morsalkım olarak da bilinen Ashwagandha bitkisi, yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın iyileştirilmesi açısından önemli bir işleve sahip olan bu mistik bitki, özellikle son birkaç yıldır zayıflamak ya da formunu korumak isteyenlerin beslenme rutinlerine dahil oluyor. Diyetisyenler tarafından da desteklenen Ashwagandha’nın sağlık üzerindeki etkisi uzun yıllardır birçok alanda araştırılmaya devam ediyor. O halde gelin mucize bitki Ashwagandha’nın ne işe yaradığını 5 maddede öğrenelim:

Stresi ve anksiyeteyi azaltır

Ashwagandha, adaptojenik bir bitkidir. Yani vücudun fiziksel veya zihinsel olarak dış dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olur. Eğer kendimizi stres altında hissediyorsak vücudumuzun verimliliği düşer. Vücut verimliliğin düştüğünü anladığında ise yeniden stres altına girer. Ashwagandha, sahip olduğu adaptojen etkisi ile vücudun bu kısır döngüden kurtulmasına yardımcı olur.

Kolesterol ve trigliseridleri düşürebilir

Ashwagandha, kolesterol ve trigliserit seviyelerini aşağı çekerek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kronik stresli erişkinlerde yapılan 60 günlük bir çalışma, standardize edilmiş ashwagandha ekstraktının en yüksek dozunu alan grupta “kötü” LDL kolesterolün yüzde 17 ve trigliseritlerin ise yüzde 11 oranında düşüş yaşandığını gösteriyor.

Beyin fonksiyonlarını geliştirebilir

Ashwagandha Hintli ginseng olarak bilinir ve tüm ginsengler gibi o da nöroprotektif özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalar ashwagandha takviyesi ile beyin fonksiyonlarının, hafızanın, reaksiyon sürelerinin ve görevleri gerçekleştirme yeteneğinin geliştirebileceğini söylüyor.

Kas güçlendirici ve kuvvet artırır

Ashwagandha’nın bir başka önemli özelliği de kas güçlendirici ve kuvvet artırıcı özelliklere sahip olması. International Journal of Ayurveda Research’de yayınlanan 2010 tarihli bir çalışma bu bitkinin insan gücünü arttırdığını ve vücut kompozisyonunu iyileştirdiğini gösteriyor.

İltihapla savaşır

Araştırmalar bu bitkinin enfeksiyonla savaşan ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olan doğal öldürücü hücrelerin aktive edilmesinde etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca Ashwagandha, pek çok hastalığın da habercisi olan C-reaktif protein gibi iltihap izlerinin de azaltılmasına katkı sağlıyor.

Başa Dön