81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
  • 0

    Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

CİLT TİPİNE GÖRE TEMİZLEME ÖNERİLERİ

Cilt temizleme sanatı

Cilt tipine göre doğru temizleme ürünü seçmenin yöntemleri ve en yeni ürün seçenekleri sizlerle...

Hiç şüphesiz öğrendiğimiz ilk güzellik kurallarından biri, annelerimizin biz daha çok küçükken hiç durmadan tekrarladığı “Yüzünü yıkamayı/temizlemeyi unutma!”dır. Dermatologların da sık sık altını çizdiği gibi temizleme cilt bakımının en temel ve önemli aşaması. Gün boyu makyaj, hava kirliliği ve toz gibi dış etkenlere maruz kalan cildin düzenli olarak sabah-akşam temizlenmesi yaşlanmayı geciktirirken cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırıyor. Ancak birçoğumuz tüm bu uyarılara rağmen temizleme rutinini bir temizleme mendili kullanarak akşamları yatmadan gelişi güzel gerçekleştiriyoruz. Oysa ki bu hareketimizle cilde faydamızdan çok zararımız dokunuyor. Gözenekler tıkanıyor, ciltte kuruma, yağlanma ya da kızarıklık meydana geliyor. Bu nedenle cilt temizleme ihmale gelmez. Cilt tipine en uygun ürünü seçmek ve bu ürünleri en doğru şekilde uygulamak ise oldukça önemli. Peki, ürün seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yağlı Cilt

Yanlış cilt bakım ürün kullanımı, nemli havalar, sigara tüketimi ya da hormon dengesizliği gibi dış etkenlerin sonucunda cilt hücrelerinde fazla sebum salgılanması meydana gelir. Bu da alın, burun ve çene kısmının parlak görünmesine, gözeneklerin genişlemesine ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Bu görünümü en aza indirmek için derinlemesine temizleme gerçekleştiren bir temizleme jeli ya da salisilik içeren temizleme köpüğü kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kuru Cilt

Vücudumuzu koruma altına alan derinin en üst katmanı yağ ve sudan oluşur. Bu katman cildin ihtiyacı olan mineralleri barındırarak sağlıklı bir parlaklığa sahip olmasını sağlar. Ancak yaşlanma, hormonal rahatsızlıklar ya da az su tüketimi gibi etkenler sonucunda cilt su kaybı yaşamaya başlar. Bu da cildin kurumasına neden olur. Düzenli bir nemlendiricinin yanı sıra kuru cilde sahip kişiler için cildi temizlerken nemlendirme özelliğine sahip jojoba, argan, tatlı badem ya da avokado yağlarından oluşan bir temizleme yağı kullanmak oldukça önemli. Temizleme yağını cildinize dairesel formda masaj yaparak uygulayın ve ardından yağı sıcak suyla ya da sıcak havluyla temizleyin.

Hassas Cilt

İnce, açık tenli ve her zaman kuru olan cilt yapısına, hassas cilt denir. Hava değişikliklerinde, cilt bakımı ihmale geldiğinde yüzeyi pul pul kalkma meydana gelen bu cilt tipinde en sık görünen rahatsızlıklardan biri Rosacea’dır. Bu nedenle hassas ciltlerin temizliği ayrı bir özen gerektirir. Paraben, parfüm gibi yapay içeriklerden uzak durmalı, cildin sakinleşmesine yardımcı olan gliserin içeren bir temizleyici tercih etmelisiniz. Avokado, shea yağı gibi faydalı yağlardan oluşan klasik sabun ve temizleme sütü de uzmanların önerileri arasında.

Başa Dön