81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
  • 0

    Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

OKULA DÖNÜŞ

Saç sorunlarına kolay çözümler

Bakımlı saçlar, güzel görünümün vazgeçilmez bir parçası... Ama ne yazık ki saçın kepek, dökülme, elektriklenme, istenmeyen beyazlar, yağlanma gibi birçok sorunu bulunuyor. İşte kadınların göz korkutan bu sorunlar ile başa çıkması için pratik öneriler.

KEPEKLENME

Kepek, derinin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşuyor ve genellikle kılların bulunduğu bölgelerden dökülüyor. Bu genetik bir durum olsa da mevsimlere ya da bazı dış etkenlere bağlı olarak miktarında artma olabiliyor. Kepekten kesin olarak kurtulmak mümkün olmasa da, doktorlar bu durumun kontrol altına alınabileceğini dile getiriyorlar. Antimikrobial selenyum sülfit ya da çinko pirithion içeren şampuanlar bu sorunun çözümlerinden biri... Yalnız bu şampuan ile saçınızı yıkarken saç derisine masaj yapıp ılık suyla yıkamadan önce bir dakika kadar bekleyerek etkisini göstermesini bekleyebilirsiniz. Bu şekilde saçınızı haftada birkaç kez yıkamalısınız ki, şampuan etkisini göstermeye başlasın. Eğer bir ay içerisinde olumlu sonuçlar almazsanız mutlaka dermatoloğa gitmelisiniz.


YAĞLANMA

Kirli saçların birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, saçtaki yağ oranı saçın parıldamasına yardımcı olur. Ancak parlak saç ile yağlı saç arasında çok ince bir çizgi bulunmakta ve buna çok dikkat etmek gerekiyor. Günümüzde yağlı saçlar için surfaktan içeren birçok farklı şampuan seçeneği bulunmaktadır. Surfaktan saçı yağdan arındıran önemli bir içeriktir. Aynı içerik sudaki atıkları arındırmak için de kullanılıyor. Yalnız burada ufak bir dipnot geçmemiz gerekiyor: Eğer saçlarınızda yoğun bir yağ oranı varsa saçları şampuanlamadan önce saç derisini iki kere sudan geçirerek yağı kafa derisinden arındırmanızda fayda var. Yağlı saçlara sahip olan kadınların saçlarını nasıl yıkadıkları kadar nasıl şekillendirdikleri de önemli. Çünkü saçı sık fırçalamak ve taramak yağlanmayı hızlandırıyor. Ayrıca saçlar mümkün olduğunca az toplanmalıdır. Ama tabii ki saçınız omuz hizasından uzunsa toplamaktan başka bir şansınız yok. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre yağlı saçlara sahip kadınların kısa saç kesimine sahip olması gerekiyor. Yoksa saçınızın uç kısımları kaynakmış gibi güçsüz bir görünüme sahip olabilir. Bununla birlikte yağlı saçlı kadınlar kakül kestirirken iki kez düşünmesinde de fayda var. Saçtaki yağ alnınıza temas ederek sivilcelere neden olabiliyor.

SAÇ DÖKÜLMESİ


Kadınların saçlarıyla ilgili en önemli sorunlarından biri hiç şüphesiz saç dökülmesi. Daha çok erkeklerde görülen bu sorunun kadınlarda da belirginleşmesini uzmanlar, değişik yaşam tarzlarımızla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Hormonal dengesizlik, stres, dengesiz beslenme bu dış etkenlerde ilk sırada. Ayrıca yoğun kimyasal içeren saç boyaları da saçların dökülmesine neden oluyor. Günümüzde saç dökülmesini geciktiren ve saçlara hacim veren birçok seri yer almaktadır. Biotin, keratin, arginine, niacin ise bu serilerde en çok öne çıkan içerikler arasında. Eğer mevsim geçişlerinde daha yoğun bir bakım uygulamak istiyorsanız saç dökülmelerine karşı etkili serum ve maskelere yönelebilirsiniz.


ELEKTRİKLENME

Yanlış yıkama ve tarama saçlarda elektriklenmeye neden oluyor. Özellikle de kullandığımız metal saç fırçalarının etkisi göz ardı edilemez. Bu nedenle doğal kılla hazırlanan ahşap fırçalar kullanmanızda fayda var. Ayrıca dilerseniz elektriklenmeyi azaltmak adına tarama sırasında fırçaya bir miktarda saç kremi sürebilirsiniz. Bununla birlikte saç bakımları da elektriklenmeyi engellemek adına öneriliyor. Haftada iki kez saçınıza uygulayacağınız jojoba yağı, elektriklenmeyi azaltıyor. Tek yapmanız gereken yağı saçın tamamına uyguladıktan sonra önce elinizle iyice karıştırmanız ardından da ince kıllı bir tarakla taramanız. Böylece yağ iyice saçınıza dağıtılıyor ve etkisini göstermeye başlıyor. Bazı saç köpükleri ise içerisindeki yoğun besleyici içerikler sayesinde saçları şekillendirirken elektriklenmeyi önleme özelliğine de sahip.


Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

Başa Dön