81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
 • 0

  Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

Porselen Makyaj

Porselen Makyaj Nedir? Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Güzelliğin objektif bir tanımı olmasa da pürüzsüz, homojen ve kusursuz bir cilde sahip olmanın verdiği özgüven inkâr edilemez. Şimdi gelin, tam da bu amaç için geliştirilen porselen makyaj tekniği hakkında merak ettiğiniz tüm soruları cevaplayalım.


Porselen Makyaj Nedir?

Porselen makyaj akne, kızarıklık ve güneş lekesi gibi cilt kusurlarını bütünüyle örten makyaj tekniğine deniyor. Cilt tonundaki renk farklarının dengelenmesi, pürüzlerin giderilmesi ve gözeneklerin kapatılması gibi uygulamalar içeren porselen makyaj kalıcılığıyla öne çıkıyor.


Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Saatler geçse dahi aynı güzelliği korumak istiyorsanız, porselen makyaj yapılışı ile ilgili aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.


1. Adım: Cildinizi temizleyin.


Makyaj uygulamasından önce cildinizi yüz temizleme jeliyle yıkayarak gözeneklerdeki kirleri arındırın. Ardından cildinize uyumlu bir nemlendirici kullanarak yumuşak ve aydınlık bir görünüm elde edin.


2. Adım: Cildinizi hazırlayın.


Renkleri öne çıkaran ve uzun süreli bir makyaj deneyimi için baz ve astar gibi ürünlerin matlaştırıcı ve gözenek gizleyici özelliklerinden yararlanın. Porselen makyajın ilk kuralı olan makyaj bazı (primer) ürünlerini sünger veya elle cildinize yedirin.


3. Adım: Renk tonlarını dengeleyin.


Kızarıklık, cilt lekesi ve sivilcelerden şikayetçiyseniz, renk tonlarını dengelemek için yeşil renkli bir color corrector ürününü sorunlu bölgelere nazikçe uygulayın. Göz altındaki koyu halkaların görünümünü azaltmak için de paletteki turuncu rengi kullanabilirsiniz.


4. Adım: Fondöteni uygulayın.


Cildinizdeki kusurları yok ettikten sonra geriye fondöten uygulaması kalıyor. Porselen gibi bir cilde kavuşmak için fondöteni fırça veya sünger yardımıyla cildinize homojen bir biçimde dağıtmalısınız. Bu aşamada boyun bölgesini ihmal etmek, önemli bir hata olduğundan çene hattının altına da uygulamayı unutmayın.


5. Adım: Sorunlu alanları gizleyin.


Fondötenden sonra cildinizle uyumlu bir kapatıcıyı lekelerin üzerine veya göz altı gibi sorunlu noktalara uygulayın. Kapatıcı (concealer) ürünler makyaj için pürüzsüz bir zemin hazırlamaya ve kırışıklıkları gizlemeye yardımcı oluyor.


6. Adım: Biraz pudra kullanın.


T bölgesi gibi yağlı bölgelerin üzerine hafif bir pudra uygulaması yapmayı unutmayın. Bu sayede hem fondötenin tutunma kuvvetini artırmış hem de cilt kusurlarını kapatmış olacaksınız.


7. Adım: Cildinize perspektif kazandırın.


Makyaj için kusursuz ve sağlam bir zemin hazırladıysanız geriye teninize biraz renk katmak kalıyor. Mat bir bronzlaştırıcıyı yanak çukurlarına, burun kenarlarına ve çene çizgilerine uygulayarak yüzünüze derinlik ve perspektif kazandırabilirsiniz. Kontür (contour) uygulamasının ardından elmacık kemiklerinizi allıkla renklendirerek sünger yardımıyla katmanlayabilirsiniz.


8. Adım: Göz makyajına geçin.


Sırasıyla far, göz kalemi, eyeliner ve maskara uygulamalarıyla göz makyajınızı kendi stilinize göre şekillendirebilirsiniz. Kaş altı ve göz pınarlarında aydınlatıcı (highlighter) kullandıktan sonra kaşlarınızı kalemle şekillendirin ve fırçayla tarayarak sabitleyin.


9. Adım: Dudaklarınızla son dokunuşu yapın.


Dudaklarınızı lip balm ile pürüzsüz hale getirdikten sonra dudak kalemiyle dudağınızın etrafını taşırmadan çizin. Kalıcılığı artıran bu işlemin ardından makyajınızla uyumlu bir ruju dudaklarınıza uygulayın.


Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj tekniğinde normal makyaja göre daha fazla malzeme kullanılıyor. Porselen makyaj malzemesi olarak şu ürünler öne çıkıyor:


 • Makyaj bazı (primer)
 • Renk düzeltici (color corrector)
 • Fondöten
 • Kapatıcı (concealer)
 • Kontür (Contour)
 • Allık
 • Aydınlatıcı (highlighter)
 • Far paleti, maskara ve göz kalemi
 • Dudak kalemi, lip balm ve ruj

Porselen Makyaj Fondöteni Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Porselen makyajın pürüzsüz görünümü ve kalıcılığını her koşulda korumak için buna uygun fondöten seçimi yapmalısınız. Porselen makyaj fondöteni seçerken ten renginize uygun, matlaştırıcı, kalıcılığı yüksek ve dayanıklı ürünler tercih etmelisiniz. Pudra içerikli fondötenler sayesinde terleme durumunda makyajın akmasına önlem alabilirsiniz.


Evde Porselen Makyaj Yapımı Hakkında İpuçları

Porselen makyaj uygulaması detaylı aşamalardan oluşsa da doğru ürün kullanımı ve tekniklerle evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Evde porselen makyaj nasıl yapılır diye merak ediyorsanız uygulamaya geçmeden önce cilt tüylerinizi alarak pürüzsüz görünümü artırmaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca şeffaf pudra, ten rengi tonunda kapatıcı ve şeftali tonunda allık kullanarak istediğiniz doğallığı elde edebilirsiniz.


Porselen Makyaj ile Normal Makyaj Arasındaki Fark Nedir?

Porselen ve normal makyaj birbirine benzer aşamalardan oluşsa da ikisi arasında önemli bir fark bulunuyor: Kalıcılık. Porselen makyajda cilt zeminine uygulanan katmanlar ürünlerin akmasını engellediği gibi uzun süreli ve parıltılı bir güzellik sunuyor. Bu nedenle özel davetlerde, açık havada, gündüz veya akşam gibi günün farklı saatlerinde her anlamıyla kusursuz bir güzellik sağlıyor.


Başa Dön