81 ilde mağazadan ÜCRETSİZ TESLİMAT fırsatı!
Gratis KartMağazalarımızYardım ve Destek
MarkalarKampanyalar
Gratis Beauty
  • 0

    Sepetin şu an boş

Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler
Otomatik tamamlama sonuçları mevcut olduğunda, incelemek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın ve seçmek için girin tuşuna basın. Dokunmatik cihaz kullanıcıları, dokunarak veya kaydırma hareketleriyle keşfedebilirler

Saç AntiAging

Saçlarda yaşlanmayı yavaşlatacak 5 yöntem

Yaşlanmayla birlikte sadece cildimiz değil, saçlarımız da canlılığını kaybediyor. Bu nedenle erken yaşta saç bakımına başlamanızda fayda var. İşte günlük hayatınıza adapte edebileceğiniz 5 pratik öneri.


Söz konusu yaşlanma olduğu zaman genellikle ilk akla cilt gelir. Oysaki saç tellerimiz de cildimiz gibi zaman içerisinde eski canlılığını kaybederek birçok sorunla karşı karşıya kalır. Beyaz tellerin ortaya çıkması, saç dökülmesi, kuruması daha mat bir görünüme sahip olması bu listede yer alan maddelerden sadece birkaçı. Eğer zamana karşı savaş açmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz:1. Beyaz oluşumunu geciktirin.


Saçların renginden sorumlu olan pigmentler doğduğumuz günden itibaren saç köklerindeki hücrelerde bulunarak etkisini gösterir. Ancak zaman içerisinde bu pigmentler güçlerini kaybederek daha az melanin (koyu pigmentler) üretmeye başlar. Bu da saçlarda beyaz tellerin oluşumuna neden olur. Yaşlanma sürecini geciktirmek adına içerisinde melanin üretimini yeniden hızlandıran bir bakım serumunu düzenli olarak kullanmanızda fayda var.


2. Düzenli olarak saçları nemlendirin.


Yaşlanma, hava kirliliği ve yüksek nem oranı gibi olumsuz etkenler saç derisinde yer alan ve saç tellerini besleyen doğal yağların zaman içerisinde azalmasına neden oluyor. Saçların doğal koruma kalkanında zayıflama meydana gelmesi ise saç tellerinde incelme ve kurumaya neden oluyor. Bu nedenle düzenli olarak saçlarınızı nemlendirmeye başlamanızda fayda var. Günümüzde argan, Avustralya fındığı, Hindistan cevizi, tatlı badem gibi saçları derinlemesine nemlendiren birçok doğal yağ bulunmaktadır. Ayrıca bu bakım yağlarına ek olarak saçlarınıza haftada bir nem maskesi uygulamanızda fayda var.


3. Isı temasına karşı koruma altına alın.


Hepimizin bildiği gibi ısı veren şekillendiriciler saç tellerine en çok zarar veren dış etkenlerde ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle saçlarınızı yoğun ısı temasından korumak adına şekillendirme öncesi saç tellerinizi koruma altına alacak bir sprey uygulamalısınız. İçerisinde serbest radikallerle savaşan A ile C vitamini, saçlara güç kazandıran biotin ve doğal nem kaynakları bulunan ürünler saçları nemlendirirken koruma özelliğine sahip.


4. Sık sık saçlarınızı fırçalayın.


Yapılan tüm araştırmalar her gün düzenli olarak saçları taramanın oldukça faydalı olduğunu gösteriyor. Bu işlem kafa derisindeki dokuları harekete geçirerek doğal yağ üretimini hızlandırıyor. Ayrıca kafa derisine uygulanan masaj sayesinde saç telleri kalınlaşarak daha sağlıklı bir görünüme kavuşuyor.


5. Faydalı besinler tüketin.


Sağlıklı saçlara sahip olmak için beslenmenin önemi göz ardı edilemez. Dengeli ve faydalı bir beslenme saçlarda dökülmeyi en aza indirirken saçlara yeniden canlı bir görünüm kazandırıyor. İşte beslenme programınıza ekleyebileceğiniz saçlar için en faydalı besinler: Yoğun bir protein ve biotin (Keratin üretiminin temel maddesi) kaynağı olan yumurta, içerisindeki C vitamini sayesinde kolajen üretimini teşvik eden kırmızı meyveler, saçların uzamasına yardımcı olan ıspanak, somon ve sardalya gibi faydalı yağ içeren balıklar, tatlı patates, avokado ve keten tohumu.


Fotoğraflar: Getty Images Türkiye


Başa Dön